The Sixth Camerata Artists International Competition Winners

                          GRAND PRIZE    Bobby Boogyeom Park, violin

                          GOLD PRIZE      Seokhoon Henri Yoon, cello

                          SILVER PRIZE      Yireh Choi, cello

 

 

CONCERTO COMPETITION WINNERS

 

Elementary I (Ages 5 -8)

1st place

Cameron Renshaw, cello, student of Pablo Mahave-Veglia

 

2nd place

Amelia Lee, violin, student of Minji Kwon

Serena Li, cello, student of Maxine Neuman

 

3rd place

Maxwell Brown, violin, student of Shelley Beard Santore

 

Elementary II (Ages 9-11)

 

1st place

Sheena Youn, cello, student of Taewoo Kim

 

2nd place

Amie Shen, violin, student of Ming-Fen Hsin

Valentina Chen, violin, student of Katarzyna Powichrowska

Natalie Oh, violin, student of Jung Won Yoon

Sunjoo Lucas Park, viola, student of Sunboon Jeong

 

3rd place

Ashley Choi, piano, student of Misuzu Tanaka

Zhaoxuan Ping, violin, student of Ella Heifets

 

Junior I (Ages 12-14)

 

1st place

Bobby Boogyeom Park, violin, student of Catherine Cho/Donald Weilerstein

Yireh Choi, cello, student of Clara Kim

 

2nd place

Natasha Wipfler-Kim, violin, student of Nurit Pacht

Bernadette Kim, violin, student of Dr. Ann Setzer

Joshua Song, violin, student of Dr. Ann Setzer

 

3rd place

Brian Park, cello, student of Philo Lee

Amy Xiao, violin, student of Ivy Chang

Audrey Choi, bassoon, student of Marc Goldberg

 

Honorable Mention

Maxine Chen, violin, student of Katarzyna Powichrowska

 

Junior II (Ages 15-17)

 

1st place

Seokhoon Henri Yoon, cello, student of Clara Kim

 

2nd place

Myra Cui, violin, student of Naoko Tanaka

Jiah Lee, violin, student of Dr. Yu Jeong Lee

Ben Lerman, violin, student of Xiao Wang

Jacqueline Chen, piano, student of Ingrid Clarfield

3rd place

Serena Deng, violin, student of Ella Heifets

 

Senior (Ages 18-22)

 

1st place

Christopher Jessup, piano, student of Jerome Lowenthal

 

2nd place

Catherine Ma, piano, student of Julian Martin

Kevin Rhee, cello, student of Philo Lee

Yuki Kanazawa, violin, student of Shmuel Ashkenasi

 

3rd place

Lan Li, piano, student of Yuri Kim

SOLO COMPETITION WINNERS

 

Elementary I (Ages 5 -8)

 

2nd place

Eunice Choi, piano, student of Michael Thomopoulos

Evelyn Liu, piano, student of Eunju Kim

 

3rd place

Chloe Shiho Chang, violin, student of Katha Zinn

Maxwell Brown, violin, student of Shelley Beard Santore

Karen Paik, piano, student of Kum Ju Park

 

Elementary II (Ages 9-11)

 

2nd place

Sheena Youn, cello, student of Taewoo Kim

Arielle Chen, piano, student of Ingrid Clarfield

Emma Liu, piano, student of Eunju Kim

 

3rd place

Madeline Yong, violin, student of Ivy Chang

Irene Lee, oboe, student of Yousun Chung

 

Honorable Mention

Minseo Katie Kim, violin, student of Jinyeu Cho

Madelyn Yeana Chang, piano, student of Nayeon Kim

 

 

Junior I (Ages 12-14)

 

1st place

Nicholas Yoo, violin, student of Elizabeth Chang

Alyssa Xu, piano, student of Ingrid Clarfield

 

2nd place

Tiffany Chang, clarinet, student of Jo-Ann Sternberg

Seung Hee Rhew, clarinet, student of Seungho Choi

Alexia Fang, piano, student of Hanbo Liu

Phoebe Han, viola, student of Dr. Yu Jeong Lee

Boyoung Paik, voice, student of Young Kwang Yoo

Pennie Lu, piano, student of Hanbo Liu

Amy Xiao, violin, student of Ivy Chang

Abraham Ansonoff, harp, student of Katy Wong

Emily Son, voice, student of Hye Young Kang

 

3rd place

Kyson F. Zhou, violin, student of Valissa Willwerth

Sarah Park, violin, student of Philip Pan

Juliet Southern, piano, student of Dr. Sohyun Ahn

Evelyn Joo, piano, student of Young Jin Choi

 

Honorable Mention

Owen Wei, violin, student of Ivy Chang

Owen Wei, piano, student of Annie Lai

Phoebe Tan, violin, student of Ivy Chang

 

Junior II (Ages 15-17)

 

1st place

Brandon Hwang, piano, student of Stella Xu

Kenneth He, piano, student of Stella Xu

 

2nd place

Alexander Oh, cello, student of Alex Croxton

Justin Zhong, piano, student of Stella Xu

Joann Shi, piano, student of Shu-mei Shao/Beatrice Long

Isaac Buckman, clarinet, student of Jo-Ann Sternberg

Taegyu Ha, cello, student of Madeleine Golz

Matthew Danforth, voice, student of Lorraine Nubar

 

3rd place

Anita Liu, clarinet, student of Jo-Ann Sternberg

Zihui Xiao, piano, student of Hanbo Liu

Christine Chang, piano, student of Kyu Jung Rhee

Hunter Kui, viola, student of Ella Heifets

Michael Finkel, piano, student of Dr. Alex Babayev

Derek Lee, oboe, student of Yousun Chung

Alex Ho, violin, student of Ivy Chang

 

Honorable Mention

William Wu, violin, student of Ivy Chang

Ella Paul, violin, student of Ivy Chang

Siya Shah, violin, student of Ivy Chang

Varenya Mutnuri, violin, student of Ivy Chang

Shrinidhi Kesavan, violin, student of Ivy Chang

 

Senior (Ages 18-22)

 

2nd place

Blake Hilley, double bass, student of Albert Laszlo

Kevin Rhee, voice, student of Young Kwang Yoo

ENSEMBLE COMPETITION WINNERS

Junior  (Ages 12-17)

1st place

Trio M, student of Seungho Choi

Matthew Kim, clarinet; Eugene Hong, piano; Taegyu Ha, cello

 

2nd place

Traumerei, student of Seungho Choi

Christian Lee, clarinet; Cadee Lee, clarinet;  Dongkon Lee, clarinet;

Seung Hee Rhew, clarinet; Jacob Cho, bass clarinet

Subscribe Now

Join the mailing list

Address:

194 LIVINGSTON ST., SUITE 3 NORTHVALE, NJ 07647

Telephone:

(551) 800-1712

© 2018 by Camerata New Jersey. All Rights Reserved.