The Seventh Camerata Artists International Competition Winners

 

 

 

 

 CONCERTO COMPETITION WINNERS 

 

Elementary I (Ages 5 -8)

 

2nd place

Jayden King, violin, student of Alejandro Mendoza, NJ

 

3rd place

Rickie Lim, piano, student of Han Chen, NY

 

Elementary II (Ages 9-11)

 

1st place

Hajune Shin, cello, student of Wendy Warner, AL

 

2nd place

Eric Myung, oboe, student of Yousun Chung, NY

Maxwell Brown, violin, student of Shelley Beard Santore, DE

Amelia Baisden, cello, student of Maxfield Wollam-Fisher, DC

Maya Joshi, voice, student of Amelia Demayo & Lilianna Sotirova, NJ

3rd place

Audrey Lee, voice, student of Hye Young Kang, NJ

Serena Li, cello, student of Maxine Neuman, NY

Sophia Jenkins, cello, student of Inbal Segev, NJ

Cheng-Fu Oliver Chi, violin, student of Chloe Kiffer & Le Tao, CHINA

 

Junior I (Ages 12-14)

 

1st place

Lauren Seokyung Yoon, violin, student of Masao Kawasaki, PA

 

2nd place

Rebecca Beato, violin, student of Viktor Basis, NY 

Chelsea Wang, violin, student of Jeremy Zhu, NJ

Eunah Kim, flute, student of Jeffrey Khaner, TX

Sophia Nam, viola, student of Sophie Arbuckle, NJ

Yoonha Jung, violin, student of Khullip Jeung, NJ

 

3rd place

Amy Xiao, violin, student of Ella Heifts, NY

Yungeng Hu, violin, student of Jiwon Kim, NY

Kyson F. Zhou, violin, student of Valissa Willwerth, NJ

Avery Lu, violin, student of Xiao Wang, NJ

 

Junior II (Ages 15-17)

 

1st place

Nayoun Kim, violin, student of Li Lin, NJ

William Tan, cello, student of Hans Jensen, IL

Joshua Choi, clarinet, student of Ayako Neidich & Seungho Choi, NJ

 

2nd place

Rebecca Cho, cello, student of Clara Minhye Kim, NY

Joy Xu, piano, student of Yoshie Akimoto, CT

Michelle Stern, violin, student of Ann Setzer, NY

Avagail Hulbert, violin, student of Elizabeth Faidley, MD

3rd place

Gabriel Sipe, cello, student of Maureen McDermott, NY

Rose Ossi, violin, student of Philip Pan, FL

Yiwen Mao, cello, student of Jianan Zhao, CHINA

Zehan Pan, violin, student of Julie Becker, NY

Amy Xiao, violin, student of Ivy Chang, NJ

 

Senior (Ages 18-22)

 

1st place

Derek Louie, cello, student of Clara Kim, NY

2nd place

Han Lee, cello, Joel Krosnick, NY 

Sophia Stoyanovich, violin, student of Sylvia Rosenberg, NY

 

3rd place

Anthony Kalanick, clarinet, student of Keriann Dibari, NJ

      SOLO COMPETITION WINNERS     

 

Elementary I (Ages 5 -8)

 

1st place

Eunice Choi, piano, student of Michael Thomopoulos, NJ

Lilian Ji, piano, student of Ingrid Clarfield, NJ

2nd place

Sophie Wolf, piano, student of Illya Filshtinskiy, NY

Evan Song, piano, student of Han Chen, NY

3rd place

Eleanor Suh, piano, student of Vien Piano, NJ

Evelyn Hwang, piano, student of Sohyun Ahn, NY

Chloe Oh, piano, student of Ahjung Han, NJ

Serin Oh, piano, student of Daniela Bracchi, NY

Honorable Mention

Laurel Salvin, violin, student of Lionel Thomas, PA

Lydia Kahng, cello, student of Wan-Yi Pan, NJ

Ryan Saleem, violin, student of Katha Zinn, NY

 

Elementary II (Ages 9-11)

 

1st place

Eric Myung, oboe, student of Yousun Chung, NY

2nd place

Hannah Zou, piano, student of Ingrid Clarfield, NJ

Isla Song, violin, student of Jee sun lee, NJ

Semin Chun, violin, student of Jiwon Kim, NJ

Angela Butz, piano, student of Hanbo Liu, NJ

Arielle Chen, piano, student of Hanbo Liu, NJ

Justin Na, piano, student of Karen Kim, NJ

ChaeYoon Lee, piano, student of Young Ai Park-Do, NJ

 

3rd place

Rachel Tat, piano, student of Nataly Gingis, CA

Ashley Park, piano, student of Jay Park, NJ

Jiyool Kim, piano, student of Sohyun Ahn, NY

Anahit (Aeon) Bashir, cello, student of David Holmes, MN

Eunice Bang, voice, student of Hye Young Kang, NJ

Julia Jang, violin, student of Jee Sun Lee, NJ

Chloe Shiho Chang, piano, student of Illya Filshtinskiy, NY

 

Honorable Mention

Chloe Shiho Chang, violin, student of Katha Zinn, NY

Daniel Bae, violin, student of Hyunjung Joo, NJ

Richard Kim, violin, student of Shelley Beard Santore, PA

Jacob Weker, cello, student of Wan-Yi Pan, NJ

Eloisa Park, violin, student of Katha Zinn, NY

 

 

Junior I (Ages 12-14)

 

1st place

Soohong Jeon, cello, student of Jeehyoun Lee, NJ

Vivian Ma, violin, student of Julia Li, PA

 

2nd place

Sarah Chen, piano, student of Hanbo Liu, NJ

Lucy Wu, cello, student of Stefan Kartman, WI

Lighbert Cho, piano, student of Young Ai Park-Do, NJ

Choco Chen, piano, student of Stacie Yao, NJ

Irene Lee, oboe, student of Yousun Chung , NY

Brianna Tang, saxophone, student of Lukas Gabric, NY

 

3rd place

Sarah Park, violin, student of Philip Pan, FL

Gracelynne Hao, piano, student of Ingrid Clarfield, NJ

Olivia Lee, voice, student of Hyeyoung Kang, NJ

Rachel J. Kim, flute, student of Jisun Jennifer Park, NJ

Jingxin Zhong, piano, student of Hanbo Liu, NJ

Pennie Lu, piano, student of Hanbo Liu, NJ

Brian Chun, cello, student of Jeehyoun Lee, NJ

Yitong Huang, piano, student of Hanbo Liu, NJ

 

Honorable Mention

Josephine Chen, flute, student of Matthew Wing Yin Wu, HONG KONG

Yiming Huang, piano, student of Hanbo Liu, NJ

Aaron Dai, cello, student of Misha Quint, NJ

Kyson F. Zhou, violin, student of Valissa Willwerth, NJ

Enoch Yeung, flute, student of Matthew Wu, HONG KONG

Owen Wei, violin, student of Ivy Chang, NJ

Aidan Song, violin, student of Jisun Kang, NJ

Justin Li, clarinet, student of KeriAnn Dibari Oberle, NY

Simon Kirjner, violin, student of Elizabeth Maccorquoda and Elizabeth Faidley, CA

 

Junior II (Ages 15-17)

 

1st place

Skylar Peck, violin, student of Yirang Nam, South Korea

Michelle Stern, violin, student of Ann Setzer, NY

 

2nd place

Apollo Lee, piano, student of Chiu-Tze Lin, NJ

Youngho Cho, flute, student of Jisun Park, NJ

SeoYeon Lee, piano, student of Young Ai Park-Do, NJ

TongTong Ye, piano, student of Mikhail Volchok, MD

Elvin Ko, piano, student of Sohyun Ahn, NJ

Lauren Kim, flute, student of Bart, CT

Kei Obata, violin, student of Catherine Cho, NY

Gia Shin, violin, student of Jinyeu Cho, NJ

 

3rd place

John Zammit, violin, student of Sherri Anderson, NJ

Ludia Kim, viola, student of Jee Sun Lee, NJ

Momoka Yanagisawa, violin, student of Tomomi Matsumoto, CA

Tianqi Sun, piano, student of Hanbo Liu, NJ

Brian Yong, violin, Susanne Rothaar, AZ

Chiung-Hsiang Chen, piano, student of Hsin-Yi Tsai, NJ

Nicole Lee, piano, student of Irina Bendetsky, CA

Rohith Malangi, piano, student of HsinYi Tsai, NJ

Clarissa Leong, piano, student of Illya Filshtinskiy, NY

Maxwell Rho, viola, student of Eiri Lee, NY

Yiwen Mao, cello, student of Jianan Zhao, BEIJING

 

Honorable Mention

Lucas Chang, viola, student of Anne Ku, NJ

TongTong Ye, voice, student of Joyce Lundy, MD

Gabrielle Zammit, viola, Sherri Anderson, NJ

Ashley Chung, voice, student of Sunyoung Chang, NY

Rebecca Merber, violin, student of Madeleine Jansen, NY

Amanda Tang, clarinet, student of KeriAnn Dibari, NY

Andrew Han, violin, student of Elizabeth Faidley, NJ

Alex Ho, violin, student of Ivy Chang, NJ

 

Senior (Ages 18-22)

 

1st place

Alexander Oh, cello, student of Alex Croxton, NY

Trinity Fan, piano, student of Edward Auer, NJ
 

2nd place

Jennifer Liu, piano, student of Ingrid Clarfiled, NJ

Steven Dong, piano, student of Alan Chow, TX

Yoonseo Choi, piano, student of David Heid, CA

3rd place

Ian Wasserman, cello, student of Stefan Kartman, WI

Yuntong Guan, piano, student of Yuri Kim, NY

Colin Merkovsky, Clarinet, student of KeriAnn DiBari-Oberle, NJ

Anthony Kalanick, Clarinet, student of KeriAnn DiBari-Oberle, NJ

 

 

  ENSEMBLE COMPETITION WINNERS  

Elementary (Ages 5-11)

3rd place

J2D, piano duet, student of Sohyun Ahn, NY

Jeik Park, piano;  Jein Park, piano

Junior  (Ages 12-17)

1st place

Tres Gracias, student of Seojin Yang, NJ

Evelyn Joung, Cello;  Sooah Jeon, Flute;  Leah Gavilan, Piano

 

VIVO Trio, student of Seungho Choi, NJ

Faith Youn, Violin;  Kebin Lee, Clarinet;  Daniel Nam, Piano

2nd place

C & J Duo, student of Stacie Yao, NJ

Choco Chen, piano;  Jody Chen, piano

Senior (Ages 18-22)

2nd place

ERA Trio, student of Keriann Dibari-Oberle, NJ

Anthony Kalanick, Clarinet;  Emily Wong, Viola;  Rina Tabuchi, Piano

GRAND PRIZE               Nayoun Kim, violin

GOLD PRIZE                  William Tan, cello

SILVER PRIZE                 Joshua Choi, clarinet